Hvem er du? 

Vi ser etter deg som brenner for sikkerhet og har lyst til å jobbe i et miljø som forstår og tar sikkerhet på alvor. Du får mulighet til å jobbe bredt med sikkerhetsrådgivning, eller mer spisset inn mot sikkerhet innen infrastruktur og programvare. 

Du liker å utvikle løsninger, samtidig som du er litt detektiv og problemløser. Du holder deg oppdatert på ny teknologi og formidler fagkunnskap til kollegaer og kunder på en måte som alle forstår.

Du er nysgjerrig på KI og interessert i hvordan vi kan bruke det til å løse reelle problemer for kundene våre, ikke bare i teorien. Du liker å sette deg inn i ny teknologi og trives med å finne ut hvordan den faktisk kan gjøre en forskjell i prosjektene du jobber med.

Eksempler på hva du kan jobbe med hos oss

Bli bedre kjent med noen av fagområdene. Som nyutdannet vil du få god støtte og trening innenfor områdene du ønsker å utvikle deg i.

Kunstig intelligens er en del av hvordan vi jobber i dag, uansett hvilket fagområde du søker deg til. Hos oss vil du få mulighet til å bygge KI-kompetanse på et felt som er i rask utvikling.

Vil du være med å sikre noen av de viktigste IT-løsningene? Vi er et av de største utviklingsmiljøene i Norge. Hos oss er vi utviklere som forstår hvor viktig sikkerhet er, hele veien fra design til drift. Dette er både en holdning og et fagfelt. Vi deler kunnskapen vår, trener på sikkerhet gjennom «Capture The Flag»-oppgaver og har det moro på jobb! 

Hos oss kan du jobbe med å:

  • teste, finne og rette sårbarheter i koden
  • vurdere risiko og tiltak i løsningene
  • hjelpe kundene våre til å ta gode valg som bedrer sikkerheten
  • designe løsninger med innebygget personvern
  • sørge for det bygges inn trygg identitetshåndtering og kryptering
  • bidra til beste praksis for sikker systemutvikling (S-SDLC)

I Sopra Steria jobber vi strategisk, teknisk og operasjonelt med cybersikkerhet for nasjonal kritisk infrastruktur. Medarbeiderne våre har bakgrunn som sikkerhetsspesialister, ingeniører, informatikere og systemadministratorer, med høyere utdanning på bachelor- og masternivå – flere har også spesialisering innen samfunnssikkerhet.

Hos oss kan du jobbe med:

  • Rådgivning og sikkerhetsovervåking
  • Brannmur- og infrastruktursikkerhet
  • Skysikkerhet og sikkerhetsarkitektur
  • Governance, Risk & Compliance (GRC)
  • Splunk og sikkerhet i industrielle miljøer
  • Penetrasjonstesting, sårbarhetsvurderinger og trusselanalyser
  • Identitets- og tilgangsstyring (IAM/IGA)
  • Hendelseshåndtering og Incident Response
  • Digital etterforskning og skadevareanalyse (forensics)

I Sopra Steria jobber vi strategisk, teknisk og operasjonelt med nettverksteknologi for noen av Norges største og mest samfunnskritiske virksomheter. Fagmiljøet vårt består av dyktige nettverksarkitekter, ingeniører og teknologer med utdanning på bachelor- og masternivå – og en felles lidenskap for å utvikle sikre og stabile nettverksløsninger.

Som nyutdannet hos oss får du muligheten til å jobbe med et fagfelt i rask utvikling, hvor nettverk er selve grunnmuren i digitaliseringen av både offentlig og privat sektor. Nettverksteknologi favner bredt – fra sikkerhet og infrastrukturdesign til automatisering og koding av fremtidsrettede programvarebaserte løsninger.

Vi søker deg som er nysgjerrig, lærevillig og ønsker å bidra i oppdrag som betyr noe og som preger utviklingen i samfunnet. Hos oss får du tillit, ansvar og mulighet til å utvikle deg faglig og personlig i et inkluderende og støttende, men prestasjonsorientert miljø.

Hos oss kan du jobbe med:

  • design og arkitektur av komplekse nettverksløsninger
  • etablering og drift av nettverksinfrastruktur i både sky- og hybridmiljøer
  • konfigurasjon og optimalisering av rutere, svitsjer og trådløse nettverk
  • segmentering, trafikkstyring og sikker nettverksdesign
  • overvåking, feilsøking og ytelsesanalyse
  • nettverksautomatisering og infrastruktur som kode
  • rådgivning knyttet til nettverksstrategi og teknologiutvikling
  • implementering av robuste løsninger for høy tilgjengelighet og skalerbarhet

Vil du hjelpe våre kunder med å forstå det digitale trusselbildet som utvikler og endrer seg raskt? Sopra Steria har et sterkt fagmiljø innen sikkerhetsstyring, ledelse og risikostyring. Vi jobber i spennet mellom teknologi og menneskene som bruker teknologien. Derfor trenger vi folk som forstår seg like godt på mennesker, organisasjoner og samfunn, som på teknologi og IT-verktøy. Vi har bakgrunn som ingeniører, informatikere, økonomer og jurister. I tillegg er flere av oss utdannet innen informasjonssikkerhet, samfunnssikkerhet og IT-ledelse. 

Hos oss kan du jobbe med å:

  • gi råd om sikkerhet i virksomheter og store prosjekter
  • utrede, planlegge og etablere risikobasert styring av informasjonssikkerhet
  • kartlegge og vurdere sikkerhetstilstanden hos en virksomhet eller av et system
  • bevisstgjøre kunder slik at de får bedre forståelse for trusler og sårbarheter

Søk graduate-stilling

I vårt rekrutteringssystem fyller du inn informasjon om deg selv, hvilken by du ønsker å jobbe i, samt de fagområdene du er interessert i. Husk å laste opp CV, søknadsbrev og karakterutskrifter fra videregående- og høyere utdanning.

    KI-praten: KI og suverenitet

    Et godt sted å jobbe

    Sopra Steria er blant de mest attraktive arbeidsgiverne
    2026
    Nyhet

    Våre eksperter mener

    | Tallaha Hussain

    Se deg selv med angripernes øyne

    | Roger Johnsen

    En geopolitisk krise kan treffe virksomheten før Norge

    | Lise Haaverstad

    KI-agenten slettet databasen. Styringen sviktet.

    Du kan jobbe i spennende prosjekter

    Sporveien: Over til ny digital løsning for turnusplanlegging

    sep 15, 2026, 17:37 p.m.
    Title : Sporveien: Over til ny digital løsning for turnusplanlegging
    Button label :

    Kortversjonen:

    • Den nye løsningen gjør prosessen for turnusfordeling betydelig enklere og mer oversiktlig for både førere og planleggere.
    • Løsningen legger til rette for videre datadrevet utvikling.
    • Sammen med Sporveien har Sopra Steria bidratt med både teknologikompetanse og rådgivning.

    Sporveien har digitalisert en viktig del av arbeidshverdagen for trikk- og T-baneførere med en ny løsning for turnusplanlegging.

    Turnusplanlegging er avgjørende for førerne i trikk og T-bane. Det er her arbeidshverdagen formes.

    Den nye portalen har gjort livet til både søkere og ressursplanleggere mye enklere. Tidligere var prosessen mer komplisert med svært begrenset systemstøtte, og færre muligheter for oversikt og tilpasning. Søkerne måtte bruke uoversiktlige støttedokumenter med fridagsrullering og turnusoversikter.

    Nå har førerne fått en digital turnusvelger der de enkelt kan registrere individuelle preferanser, samtidig som systemet tar hensyn til både ansiennitet, regelverk og behov på tvers av organisasjonen.

    – For en opplevelse den nye portalen har blitt! Brukervennlig, lett å navigere i og rask. Dette blir til stor nytte for oss alle, sier en bruker av turnusplanleggingen. – Vi kan enkelt bla gjennom turnusgrupper som passer stillingstype, filtrere og sortere ut fra egne preferanser, og få oversikt i en kalender der også norske helligdager er tatt med.

    Ressursplanleggerne har også fått egne sider og nyttige verktøy som gir bedre støtte gjennom hele prosessen. Med nøkkeltall, statistikk, detaljoversikter, feilsøkingsmuligheter, e-postvarslinger og rapportverktøy har de nå et langt sterkere grunnlag for å følge opp både søkere og gjennomføring. 

    Nyuniform T-Bane_Copyright Sporveien

    Mer åpenhet og bedre støtte

    Løsningen bruker de samme tildelingskriteriene som tidligere, men gir samtidig mer åpenhet og bedre støtte underveis. Søkerne kan se hvilken ansiennitet som ble tildelt prioriteringer de selv ikke fikk, og en svært populær funksjon viser foreløpig ansiennitet i løpet av søknadsperioden. Det gjør det lettere å ta gode valg og finne posisjoner som er relevante for egen ansiennitet.

    Bedre verktøy for både førere og planleggere

    Ressursplanleggerne har fått et kraftig verktøy for å analysere, sammenligne og optimalisere turnusene, med oversikt og innsikt de tidligere ikke hadde. Samtidig opplever førerne en mer intuitiv og brukervennlig løsning, som gjør det enklere å ha oversikt og påvirke egen arbeidstid.

    – Vi har gått til en helhetlig digital løsning med et intuitivt grensesnitt. Det har gitt både førerne og ressursplanleggerne en helt ny hverdag med bedre oversikt, høyere kvalitet og langt mer effektive arbeidsprosesser, sier Mona Vestum, Seniorrådgiver Teknologi og Data i Sporveien, som var ansvarlig for dette arbeidet.

    Samarbeid på tvers ga bedre resultater

    Selve utviklingen av løsningen ble gjennomført på rundt fire måneder etter at valg av teknologi var på plass.

    Sopra Steria har vært en sentral samarbeidspartner i utviklingen av løsningen, fra behovskartlegging til implementering. Sammen med Sporveien har teamet bidratt med både teknologikompetanse og rådgivning, og sikret en løsning som kombinerer effektive skybaserte tjenester, god struktur og høy brukervennlighet.

    Prosjektet er et godt eksempel på tverrfaglig samarbeid på tvers i Sporveien. Både fagmiljøer innen teknologi og data, ressursplanleggere og førere fra trikk og T-bane har bidratt i utviklingen.

    Nyuniform Trikk_copyright Sporveien

    En plattform for videre utvikling

    Den nye løsningen legger også til rette for videre utvikling. Med data samlet og strukturert på ett sted, åpnes det for bedre analyser og mer datadrevet utvikling fremover. Resultatet er dermed ikke bare en effektivisering av turnusplanleggingen, men et viktig steg i Sporveiens digitalisering.

    Copyright Sporveien_tbane_1200x630

    Alle bilder: Copyright Sporveien

    Tags :

    Vil du vite mer?