Helse Nord IKT leverer teknologiske løsninger til sykehusene i Nordland, Troms og Finnmark. Nå har de valgt Sopra Steria som strategisk samarbeidspartner.
Avtalen innebærer at Sopra Steria skal bidra med sikkerhetstjenester og rådgivningstjenester til Helse Nord IKT.
I sterk konkurranse med flere andre, er vi nå trygg på at Sopra Steria vil være en riktig partner for oss, for å håndtere dagens og morgendagens behov
– Med et trusselbilde som blir stadig mer komplekst og utfordrende er vi avhengig av å spille på lag med kompetente fagmiljøer også utenfor egen virksomhet. I sterk konkurranse med flere andre, er vi nå trygg på at Sopra Steria vil være en riktig partner for oss, for å håndtere dagens og morgendagens behov, sier Knut Øyvind Johansen, sikkerhetssjef i Helse Nord IKT.

Knut Øyvind Johansen, sikkerhetssjef i Helse Nord IKT. Foto: Helse Nord IKT.
Helse Nord IKT har ansvaret for drift, forvaltning og utvikling av felles IKT-systemer for alle sykehusene og helseforetakene i Helse Nord. Det betyr at de betjener 19 000 IKT-brukere 24 timer i døgnet, sju dager i uka.
For at helsepersonell skal kunne fokusere på pasientbehandling, er en av hovedoppgavene til Helse Nord IKT å sørge for at sykehusene har de beste IKT-verktøyene.
Skal forebygge avanserte digitale trusler
Gjennom avtalen skal Sopra Steria bidra til å styrke Helse Nord sin evne til å forebygge, oppdage og håndtere avanserte digitale trusler.
Sammen med Helse Nord IKT skal vi videreutvikle evnen til å beskytte informasjons- og IT-systemer over tid.
Odd Inge Hellesylt, sektordirektør for helsesektoren i Sopra Steria, er svært glad for at Helse Nord IKT har valgt Sopra Steria som samarbeidspartner, og ser fram til å bidra med å skape verdi i årene som kommer.
– Vår rolle er å være en sikkerhetspartner som kombinerer operativ kraft med strategisk rådgivning. Sammen med Helse Nord IKT skal vi videreutvikle evnen til å beskytte informasjons- og IT-systemer over tid, tilpasset et stadig mer komplekst trusselbilde og strenge krav til tilgjengelighet og pasientsikkerhet, sier Hellesylt.
.jpg?sfvrsn=ef5a05db_3)
Odd Inge Hellesylt, sektordirektør for helsesektoren i Sopra Steria.
Avtalen styrker Sopra Sterias tilstedeværelse i Nord-Norge, og Tromsø-kontoret spesielt. Samtidig markerer avtalen et viktig steg i arbeidet med å levere robuste sikkerhetstjenester til helsesektoren nasjonalt.
– Helsesektoren, som andre bransjer, står overfor stadig strengere krav til digital sikkerhet, og vi er glade for å bli valgt som samarbeidspartner som skal sørge for forretningsverdi nettopp på det området, avslutter Hellesylt.
Les også: Skal gjøre helsetjenestene smidigere