Sopra Steria i Oslo

Vi brenner for å skape de beste løsningene sammen med kundene våre 

Med innovasjon, bærekraft og digitalisering hjelper vi kundene våre å gjøre verden til et bedre sted. Vi leverer prosjekter til – både lokalt og over hele landet – i samarbeid med snart 3 500 kollegaer i Norge. 

Kulturen vår er bygget på deling, åpenhet og tverrfaglighet, det vi kaller "Power of Sharing" - sammen med kunden, med samfunnet og med kollegaene våre.

MVPene våre er viktige mentorer og sparringspartnere som besitter unik kunnskap. Det gir oss, og ikke minst våre kunder, et fortrinn.

Joakim Wærp

Head of Microsoft Cloud, Sopra Steria

Slik jobber en ekte Microsoft MVP

Mer om oss

Rekordmange MVPer i Sopra Steria
2024
Nyhet

Sopra Steria er Årets konsulentselskap 2024
2024
Nyhet

Skal gjøre Oslo til et forbilde innen sirkulær økonomi
2024
Offentlig
Nyhet

Noen av våre prosjekter

Oslo universitetssykehus: Helhetlig prosesskartlegging for det nye Radiumhospitalet

jan 20, 2025, 16:59 p.m.
Title : Oslo universitetssykehus: Helhetlig prosesskartlegging for det nye Radiumhospitalet
Button label :

Kortversjonen:

  • Det å ta i bruk nye sykehusbygg byr på flere endringer i arbeidsprosesser for flere yrkesgrupper på sykehuset fordi bruk av IKT og utstyr, driftskonsepter og pasientlogistikk endres.  
  • Sopra Steria har i samarbeid med involverte aktører gjort et omfattende kartleggingsarbeid og laget en helhetlig prosessoversikt for det nye sykehuset.

Bakgrunn for prosjektet 

I perioden 2019 til 2024 skal det bygges nytt klinikk- og protonbygg på Radiumhospitalet, hvor det meste av dagens virksomhet flytter inn. Dette inkluderer sengeposter, poliklinikk og operasjonsvirksomhet. Protonbehandling er en ny type strålebehandling i Norge med oppstart i Oslo universitetssykehus i mars 2025. Radiumhospitalet videreutvikles som et spesialisert kreftsykehus, som ett av seks byggeprosjekter under samlebetegnelsen Nye Oslo universitetssykehus (Nye OUS).

Det å ta i bruk nye sykehusbygg byr på flere endringer i arbeidsprosesser for flere yrkesgrupper på sykehuset fordi bruk av IKT og utstyr, driftskonsepter og pasientlogistikk endres.  

Hva bidro Sopra Steria med? 

Sopra Steria har i samarbeid med involverte aktører gjort et omfattende kartleggingsarbeid og laget en helhetlig prosessoversikt for det nye sykehuset. Den viser hvordan samhandlingsløsninger, de nye byggene og ulik teknologi vil støtte arbeidsprosessene.  

Økt innsikt i arbeidsprosesser gjennom samarbeid 

Involvering av interessentene i prosjektet og forankring i involverte organisasjoner har vært både omfattende og verdifull. Gjennom godt samarbeid med fagmiljøene på Radiumhospitalet og andre deler av OUS, Helse Sør-Øst og Sykehuspartner fikk vi identifisert, prioritert og beskrevet arbeidsprosessene i endring. Arbeidsprosessene synliggjør nye konsepter og løsninger som støtter organisasjonens målsetninger og ansattes behov for teknologi i pasientbehandling, administrasjon og logistikkdrift i sykehuset. 

Pilotering: En rollemodell for flere nye sykehusbygg 

Prosessarkitekturen og beskrivelsene av arbeidsprosesser og pasientflyt brukes i ulike test-regimer før alle flytter inn i nye bygg. Det brukes også til organisasjonsutvikling gjennom utvikling og forbedring av prosedyrer og opplæring av ansatte. Piloteringen i dette programmet vil kunne gjenbrukes for de neste byggeprosjektene i Oslo universitetssykehus og Helse Sør-Øst.  

Verdi for Oslo universitetssykehus 

Økt forståelse for arbeidsprosesser åpner for tilpassede løsninger 

Samspillet mellom nye konsepter, nye bygg, IKT, samhandling og en organisasjon i endring er komplekst for et sykehus.  

Aktørene involvert i byggeprosjektet forstår nå bedre hvordan ulike roller på sykehuset jobber, og hvilke funksjonelle behov de har i arbeidsprosessene sine. Dermed er de rustet til å levere helhetlige, gode løsninger og teknologi tilpasset pasientens og klinikernes behov.  

Arbeidet, med prosjektledelse fra Sopra Steria, skal også bidra til at ansatte skal kunne ta i bruk nye bygg, ny teknologi og konsepter på en effektiv måte slik at planlagte gevinster blir realisert. Medarbeiderne kommer til å møte store endringer, og det har vært verdifullt for organisasjonen å starte tidlig med diskusjoner om hvordan hverdagen og samhandlingen skal være i nytt sykehus.  

Veien videre 

Dette prosjektet gir et solid underlag for arbeidet med videreutvikling og forbedring av prosesser etter at det nye sykehusbygget er tatt i bruk. Erfaringene og modellene kan også videreutvikles i de neste byggeprogrammene for Oslo universitetssykehus, samt andre lokale og regionale initiativer.  

Foto: Per Marius Didriksen, Oslo universitetssykehus

Tags :
  • Oslo

Vil du vite mer?

Kristin Blix-Elton
Kristin Blix-Elton
Markeds- og kommunikasjonsdirektør, Skandinavia

Adresser i Oslo

Hovedresepsjon: Biskop Gunnerus' gate 14A

0185 OSLO
Vis på kart

Vi har også lokaler i Biskop Gunnerus gate 7, Oslo City.
Spør den du skal besøke hvor de sitter. 

Postadresse

Postboks 1172 Sentrum
0107 OSLO

Telefon: 22 57 56 00
E-post: firmapost.no@soprasteria.com
Organisasjonsnummer: 910 909 088

EGGS, en del av Sopra Steria

EGGS Design
Biskop Gunnerus gate 7
0155 Oslo